Disclaimer pėr aplikime tė kredisė nė internet

Unė e kuptoj dhe jam dakord se Fenix Consulting GmbH, (secili veē e veē nė tekstin e mėtejmė ,,institucion financiar”) ia pėrcjell kėrkesėn time pėr Bank Cembra Money Bank AG, Banka Now AG ose cashgate AG nėpėrmjet internetit, me e-mail ose me faks / postė . Pėrveē kėsaj, unė konfirmoj si nė vijim

Testimi Aplikimi dhe raportin e kreditit tė dhėna: Unė konfirmoj se tė gjitha informacionet e mia dhe tė autorizojė institucionin financiar nė lidhje me shqyrtimin e kėsaj kėrkese dhe zgjidhjen e marrėdhėnieve kontraktuale nė lidhje me mua e informacionit me palėt e treta, nė banka tė veēanta, Zyra Qendrore pėr Credit Informacionit, Credit Informacionit (ZEK), autoritetet (marrė p.sh. mbledhjen e borxhit dhe autoritetet tatimore, banorėt ', fėmijėt dhe tė rriturit autoriteteve mbrojtje), kredi tė raportimit agjencive, ndėrmjetėsit e kreditit, punėdhėnėsit, filialet e institucionit tė kreditimit dhe, kur ėshtė e pėrshtatshme, Zyra e Konsumatorit Credit Informacionit (IKO). Pėr qėllimet e lartpėrmendura, unė e lėshoj kėtė punė nga klientėt e bankės, post, zyrtar ose sekret afarist. Unė autorizoj institucioni financiar gjithashtu njoftojnė biznesin e kėrkuar e ZEK dhe, kur ėshtė e pėrshtatshme, tė IKO dhe pėr tė rimbursuar vende tė tjera mesazh me obligimet pėrkatėse ligjore. Raportuar kėtu janė dukshėm kreditit dhe financimin, sasinė dhe modalitetet si dhe identitetin e / aplikantėve dhe borxh mė tė kualifikuar apo abuzimeve. Unė pranoj tė drejtėn e ZEK dhe IKO, pėr tė dhėnė anėtarėt e tyre pėr tė raportuar informacionin e tė dhėnave. Institucioni financiar mund tė refuzojė kėrkesėn, pa pasur shpjegime.

Bashkėpunimi me ndėrmjetės Institucioni financiar mund tė bėj kėmbimit pėr kėrkesat qė ai merr nga njė ndėrmjetės , me kėtė informacionin e nevojshėm nė lidhje me aplikimin / kontroll kredive dhe tė kontratės dhe tė zgjidhjes. Pėrpunimin e tė dhėnave: Unė autorizoj institucion financiar pėr njė proces pėr tė dhėnat e mia nė menaxhimin e rrezikut dhe marketingut qėllime dhe pėr tė vlerėsuar dhe pėr tė krijuar profile . Unė autorizoj institucionin financiar duke ofruar mua produkte dhe shėrbime tė tjera, edhe nga degėt e Institutit tė Financave.Unė mund tė pėr qėllime tė marketingut tė kėtij autorizimi pėr pėrpunimin e tė dhėnave ose tė tėrheqė dhėnien e informacionit nė ēdo kohė.

Bashkėpunimi me ofruesit e shėrbimeve (outsourcing) ): Institucioni financiar mund tė transferojė tė palėve tė treta ("ofruesit e shėrbimeve") kryejnė shėrbime tė caktuara, veēanėrisht nė kryerjen e proceseve operacionale, IT sigurisė dhe sistemet e menaxhimit, kėrkimet dhe hulumtim tė tregut , llogaritja e riskut tė kredisė dhe tregut, si dhe administrata e marrėdhėnieve kontraktuale (p.sh. pėrpunimi i kėrkesės dhe i kontratės, pagesa e mbledhjes, komunikimi klienti). Institucioni financiar ofron kėtė shėrbim e nevojshme pėr kryerjen e tė dhėnave tė detyrimeve kontraktuale nė dispozicion dhe mund gjithashtu t'i referohet kėto tė dhėna jashtė vendit . Ofruesit e shėrbimeve nėnkontraktorėt punonjėsit e tė cilėve dhe janė tė detyruar me kontratė nė pėrputhje me mbrojtjen e tė dhėnave nė pėrputhje me kėrkesat e Aktit Mbrojtjen e tė Dhėnave zvicerane, pėr tė mbrojtur konfidencialitetin e klientit tė bankės nė pėrputhje me ligjin zviceran bankare dhe pėr tė respektuar konfidencialitetin . Unė mendoj nė kėtė kontekst tė theksohet se tė dhėnat e mia mund tė pėrcillet nė ofruesit e shėrbimeve nė shtetet qė kanė, opsionale nuk kanė mbrojtje ekuivalente tė dhėnave si Zvicra.
Unė konfirmoj qė unė jam dakord me pėrdorimin e komunikimit elektronik ndėrmjet institucioneve financiare dhe mua apo ndėrmjetės. Unė e pranoj transmetimin e tė dhėnave mbi internet dhe unė jam i vetėdijshėm se Interneti ėshtė njė rrjet i hapur kuptueshme pėr tė gjithė. Sipas promotor lartpėrmendur, si dhe institucioni financiar , konfidencialiteti i tė dhėnave tė transmetuara nė Internet nuk mund tė garantohet . Konkluzionet e palėve tė treta nė njė marrėdhėnie (ndoshta bankar) ekzistuese ose tė pashmangshėm midis meje dhe marrėdhėnies sė biznesit tė institucionit financiar, pra,janė te mundshme.

Miratimi i kredisė ėshtė i ndaluar me ligj nėse konsumatorin e ngarkon me borxh (Neni 3 UWG).